اخبار فرش ماشینی

نانو الیاف اکریلیک با خاصیت ضد میکروبی‎ ‎دردانشگاه صنعتی اصفهان تولید شد‎ ‎

نانو الیاف اکریلیک حاوی نانو ذرات‎ ‎نقره با خاصیت ضد باکتری توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان تهیه و تولید شد‎. ‎
رییس دانشکده‎ ‎نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان روز یکشنبه به ایرنا گفت:خاصیت ضدمیکروبی نانو الیاف‎ ‎تهیه شده در مقابل سه نوع باکتری رایج به اثبات رسیده ‌است‎.  “‎علی زادهوش‎” ‎افزود: این دستاورد در پژوهشی با موضوع “تهیه محلول همگن حاوی نانو ذرات نقره طی یک‎ ‎فرایند آسان و بررسی عوامل تاثیرگذار بر تعداد، اندازه و پراکندگی توزیع نانو ذرات‎” ‎به دست آمد‎.

‎وی با اشاره به اینکه این پژوهش توسط”غزال نداف” دانش آموخته‎ ‎کارشناسی‌ ارشد دانشگاه صنعتی اصفهان انجام شده است، گفت: نتایج حاصل از این پژوهش‎ ‎در نشریه‎ “Journal of Applied polymer science ” ‎در سال ۲۰۱۰ منتشر شده ‌است‎.
‎عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: کاربردهای متنوعی برای نانو الیاف به‎ ‎دلیل سطح جانبی بالای آن وجود دارد‎.
‎زادهوش برخی از این کاربردها را در‎ ‎کامپوزیت‌ها، فیلترها، منسوجات محافظ، پزشکی و زیست ‌پزشکی برشمرد و افزود: با‎ ‎افزودن نانو ذرات نقره به این نانو الیاف می‌توان خواص کاتالیستی، نوری و ضد‎ ‎باکتریایی برای آنها ایجاد کرد‎.
‎به گفته وی، نتایج این تحقیقات نشان می دهد که‎ ‎اندازه و توزیع نانو ذرات در محلول کلوئیدی می‌تواند با استفاده از پارامترهایی‎ ‎نظیر مدت زمان نوردهی و میزان نمک نقره کنترل شود‎.  ‎زادهوش ادامه داد: نانو‎ ‎الیافها، خواص ضد باکتریایی خوب و پایداری دارند‏‎.  ‎دانشگاه صنعتی اصفهان با ۱۰‏‎ ‎هزار دانشجو و ۴۰۰ عضو هیات علمی در شمال شهر اصفهان قرار دارد‎.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×