اخبار فرش ماشینی

نقاط ضعف و قوت صنعت نساجي و پوشاک هندوستان ‏

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

طبق آمارها سهم کنوني هندوستان از بازار پوشاک جهان 3 درصد است که بنابر اعلام مسئولان هندي تا سال 2015 به 15 درصد خواهد رسيد. اما علت اين ظرفيت و موقعيت از دست رفته هندي ها با وجود اين که بزرگترين مجموعه عظيم نساجي دنيا پس از چين به حساب مي آيند چند دستگي و تفکيک شدن بخش هاي نساجي در هند است.

با اين که تجارت هندوستان در زمينه پوشاک با کشورهاي اروپايي بسيار قوي است اما هنوز بازار داخلي هندوستان و همچنين بازار آسيا داراي جذابيت ها و پتانسيل هاي بسيار بالايي است به طوري که بازار هندوستان در داخل تا 5 سال آينده 10 درصد رشد خواهد داشت. بازار داخلي هندوستان اکنون در حال فاصله گرفتن از پوششهاي سنتي است و توليد کنندگان بايد پاسخگوي اين نياز داخلي باشند .
برخي از بخش هايي که داراي پتانسيلهاي زيادي براي منابع پوشاک هند است عبارتند از : پوشاک زنان ، پوشاک اسپرت ،البسه کودکان و نوزادان ، يونيفورم هاي مدارس ،لباس هاي راحتي ، لباس هاي تمرين ورزشي و لباس شنا و لباس هاي بازار مد.‏

اما مشکلات صنعت نساجي هند:
صنعت نساجي هند دچار پراكندگي بسيار زيادي شده است همچنين با مشکلاتي مانند قوانين ضعيف کارگري و دانش فني پايين نيروي کار با مهارت، چرخه ي توزيع نامناسب نيز روبروست . در واقع فاصله زياد بين توليد و عرضه محصولات نساجي در هند ناشي از همين عوامل است .

ماهيت صنعت نساجي يک صنعت نيازمند نيروي انساني زياد است به همين خاطر نقش عمده اي در اشتغال زايي در اغلب کشور هاي مترقي و نه عقب افتاده دارد. در شرايطي که مديران و مسئولان مملکتي فهم ادراک اين مهم را داشته باشند!!‏
هندوستان براي رفع مشکلات ناشي از نيروي کار غير ماهر خود اقداماتي را مد نظر گرفته و در حال انجام است مانند ارائه ي پوشش هاي بيمه اي بيشتر براي کارگران ، توجه بيشتر به دانش فني ، هويت بخشي به کارگران نساجي، دادن مزاياي بيشتر و در مقابل گرفتن تعهدات کاري بلند مدت تر از کارگران و نيز ايجاد حس ثبات و پايداري شغلي.

اما در شرايطي که نيروي کار ارزان يک مزيت براي صنايع نساجي هند به حساب مي آيد در عوض انرژي گران، نرخ هاي سود بانکي بالا و تعرفه هاي گمركي بسيار زياد است. همچنين شرکت ها نيازمند وفق دادن خود با شرايط بازار جهاني هستند و با افزايش رقابت در بازار توليد کنندگاني باقي خواهند ماند که نوآوري داشته باشند. فعاليت هايي مانند سرمايه گذاري بر روي بخش هاي تحقيق و توسعه و همچنين بخش هاي طراحي پارچه بسيار اهميت دارد و ميتواند به عنوان کليد موفقت آنها به شمار آيد.
امروز بيش از هر زمان ديگر توليد کنندگان نياز به طرح هاي نو و جديد در چرخه ي توزيع خود و محصولات دارند و در اين بين بهترين راه استفاده از ايده هاي مديريتي جديد و طراحان خلاق و جوان خواهد بود.

تحريريه صنعت کهن  (مقالات خود را برا ي ما ارسال کنيد)‏

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا