اخبار نساجی

نگاه به اقتصاد بايد توليد محور باشد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

اراك- نماينده مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي گفت: نگاه به اقتصاد بايد توليد محور بوده و اقتصادي منتج به توسعه مي شود كه توليد محور باشد نه اينكه مصرف محور.

به گزارش ايرنا، ‘عباس رجايي’ در همايش كارآفرينان تعاونگر استان مركزي در كانون امام علي (ع) اراك افزود: مصرف محوري و مصرف زياد، ابعاد مختلف يك اقتصاد را به هم پيوند نمي زند.
وي بيان كرد: توسعه پايدار ناشي از يك حركت هماهنگ و يكپارچه است، اگر در توسعه، يكپارچگي و هماهنگي وجود نداشته باشد، محقق نمي شود.

رييس كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي اضافه كرد: بايد در تمامي شاخه هاي منتج به توسعه، كار و تلاش فراوان كرد تا يك اقتصاد و باور به هم پيوسته در كشور را رقم بزنيم.
رجايي خاطر نشان كرد: تمام اجزاي اين توسعه يكديگر را پشتيباني مي كنند و هم افزايي ايجاد مي كند.
وي افزود: وقتي اقتصاد در جامعه اي توليد محور شد، قطعا پس انداز ملي آن جامعه بالا خواهد بود و وقتي پس انداز ملي افزايش يافت، مي توان در جهت توليد ثروت بيشتر گام برداشت.
نماينده مردم اراك، كميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: همچنين يك حركت توليد محور، شرايط را براي كاهش بهره بانكي فراهم مي سازد و اگر ما توليد داشته باشيم مي توانيم رقابت كنيم.
رجايي گفت: اگر بخواهيم نگاه توليد محور را در جامعه شكل دهيم، نيازمند يك مدل چهار وجهي به نامهاي سرمايه، نيروي انساني، تكنولوژي و فناوري و مديريت بر توليد هستيم.
وي افزود: در جامعه توليد محور بايد به مسئله اي به نام سرمايه، نگاه جدي كرد زيرا اين مهم از عناصر اصلي يك اقتصاد پويا و از موضوعات اساسي براي توليد است.
رجايي بيان كرد: امروز بيش از 360 هزار ميليارد تومان نقدينگي در كشور وجود دارد اما آنچه در حوزه توليد قرار مي گيرد، اندك است.

وي گفت: اگر نرخ بهره را در كشور اصلاح كنيم، پس انداز ملي شكل مي گيرد و سيستم بانكي يكي از عناصري است كه مي تواند اين هدايت را انجام دهد.
وي اضافه كرد: توجه به نيروي انساني نيز امري ضروري مي باشد و ايران يكي از كشورهايي است كه نيروي انساني آماده به كار و جوان زيادي دارد.

رجايي افزود: بسياري از كشورهاي دنيا در بحث تكنولوژي و فناوري از كشورهاي ديگر كپي برداري مي كنند كه نمونه آنها كشورهاي چين و ژاپن است اما سريعا به تكنولوژي هاي فراواني دست مي يابند.
وي گفت: ايران 11 درصد از علم دنيا را داراست و اين مهم در برنامه دوم، كمتر از شش دهم درصد بوده و اين يك افتخار بزرگ است، اما چون توليد گرايي نداشتيم، از اين توليد علم، تجاري سازي نكرده ايم.
رجايي به بحث مديريت بر توليد اشاره كرد و افزود: اين مديريت در كشور خوب شكل نگرفته كه توجه به آن ضروري است.
وي گفت: مديريت عنصري است كه اگر دقيق و علمي حركت كند، مي تواند سه مولفه هاي قبلي را با يكديگر پيوند دهد.
رجايي ادامه داد: فضاي كسب و كار در كشور بايد آنقدر سهل الوصول شود كه همه درآمدها از توليد باشد.
وي، توجه و برنامه ريزي در راستاي كارآفريني را ضروري دانست و افزود: براي مسابقات فوتبال و زدن يك گل، چه هزينه هايي پرداخت مي شود؟ بايد براي انديشه هاي كارآفرين نيز، هزينه هاي اين چنيني داد.
رجايي گفت: در مجلس شوراي اسلامي تصميمات بسيار خوبي در امر تعاون گرفته شده و بايد در پايان سند چشم انداز توسعه، سهم و جايگاه اقتصاد تعاون، به 25 درصد كل اقتصاد كشور برسد

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا