اخبار فرش ماشینی

احمدي‌نژاد: در پوشش زنان ابتکاراتي صورت‎ ‎گيرد‎

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

احمدي نژاد، ايران را مبدع لباس‎ ‎زنان عنوان کرد و با بيان اينکه چادر پوشش کاملي است تصريح کرد: البته ما هيچگاه‎ ‎شکل خاصي را ديکته نمي‌کنيم‎.
‎فارس: رئيس جمهور با بيان اينکه حجاب‎ ‎اقوام ايراني همواره موجب افتخار بوده است، از مسئولان خواست تا با تشکيل ده‌ها‎ ‎رشته طراحي لباس در دانشگاه‌هاي مهم کشور و نيز تشکيل يک ستاد به احياي پوشش ايراني‏‎ ‎و ترويج آن بپردازند‎.

‎محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور اسلامي ايران که صبح‎ ‎امروز شنبه در مراسم ثبت ملي چادر و حجاب اقوام ايراني در سالن اجلاس سران سخن‎ ‎مي‌گفت با بيان اينکه در ايامي ميراث معنوي پوشش مردان و زنان ايراني به ثبت ملي‎ ‎مي‌رسد که پرچمداران تخريب اين ميراث فرهنگي در برابر موج خروشان ملت ما پا به فرار‏‎ ‎گذاشتند، اظهار داشت: پوشش همواره يک ضرورت و نياز اجتماعي بوده است. همانطور که‎ ‎خداي متعال کمال جويي اعتلاي روحي تمايل به پيشرفت عزتمندي و پاکي را در نهاد انسان‎ ‎قرار داد تمايل پوشش را نيز در فطرت انسان نمايان کرد‎.
‎وي با بيان اينکه‎ ‎خداوند همه عالم را براي انسان و انسان را براي خود آفريد، خاطرنشان کرد: خداوند در‎ ‎زمين انسان را قرار داد تا او به کمال برسد و در واقع تجليل اسما و صفات خداوند‎ ‎باشد‎.
‎رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه خداوند براي داوم و بقاي انسان تمايلاتي‎ ‎را در وجودش آفريد، تصريح کرد: خداوند متعال جاذبه‌هاي را در درون انسان‌ها خلق کرد‎ ‎که اگر در چارچوب منطقي خود به کار گرفته شود موجب بالندگي و کمال‎ ‎مي‌شود‎.
‎احمدي نژاد پايه جامعه را خانواده عنوان کرد و افزود: محور استحکام‎ ‎خانواده روابط بين زن و مرد است و جامعه آسيب ديده در اين زمينه محال است که محل‎ ‎رشد و کمال انساني باشد‎.
‎وي با بيان اينکه جذابيت‌هاي بين زن و مرد بايد‎ ‎اختصاصي باشد، تصريح کرد: پوشش براي زن و مرد براي آن است که اين جاذبه‌ها در کمال‎ ‎انساني مديريت شود‎.
‎رئيس جمهور با بيان اينکه معيارهاي پوشش زنان کامل تر و‎ ‎جدي‌تر نسبت به مردان بوده است، خاطر نشان کرد: اين امر به خاطر آن است که‎ ‎زيبايي‌هاي زن بالاتر و جمال جلوه خداوند در زنان متجلي است‎.
‎احمدي نژاد‎ ‎پوشش را تنظيم روابط اجتماعي و وراي جاذبه‌هاي جسمي و جنسي انسان‌ها دانست و افزود‎: ‎وقتي پوشش از ميان برداشته شود اولين اثر آن بر روي خانواده است و پس از آسيب‏‎ ‎خانواده موجب به چالش کشيدن جامعه مي‌شود‎.

‎وي در ادامه به وضعيت زنان در‎ ‎کشورهاي غربي اشاره کرد و افزود: ما هيچگاه نمي‌گوييم زن و مرد عين همديگر هستند ما‎ ‎بر خلاف غربي‌ها هيچگاه نمي‌گوييم زن و مرد عين همديگر هستند بلکه اگر چه در حقوق‎ ‎با يکديگر برابرند اما کارکردهاي آنان با هم فرق مي‌کند‎.
‎رئيس جمهور کشورمان‎ ‎خطاب به غربي‌ها متذکر شد همه حقوق زنان را از ميان برده‌اند و آرامش و کرامت زن را‎ ‎از او گرفته‌اند تا جايي که زن در آن کشورها حتي پايين تر از يک کالاي معمولي شده و‎ ‎از زن به عنوان ابزار تبليغ استفاده مي‌کند‎.

‎رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي‎ ‎با بيان اينکه جرايم اخلاقي در کشورهاي غربي چندين برابر کشورهاي همچون ما است خاطر‎ ‎نشان کرد: ملت ايران از ابتداي که در تاريخ شناخت شد ملتي موحد بود که پوشش در‎ ‎اقوام گوناگون آن امري جدي و رايج بوده است‎.

‎احمدي نژاد با يادآوري اين نکته‎ ‎که همواره زنان و مردان ايراني در طول تاريخ پوشيده بوده‌اند، خاطر نشان کرد: ملت‎ ‎ايران در طول تاريخ ملت فرهنگي شناخته مي‌شده است و از ابتدا داراي چارچوب و در‎ ‎مسائل پايه‌اي اهل نوآوري بوده‌اند‎.

‎وي در ادامه به پوشش اقوام ايراني در‎ ‎ادوار مختلف تاريخي اشاره کرد و اظهار داشت: لباس هاي اقوام ايراني همواره زيبا و‎ ‎با شرايط اقليمي سازگار بوده است و در نهان خود از زيباي شناسايي هاي خاصي برخوردار‎ ‎بوده است‎.
‎رئيس جمهور کشورمان افزود: در شرايط گوناگون اهل فرهنگ ايران زمين‏‎ ‎لباس‌ها اقوام را به گونه‌اي طرحي مي‌کردند که متناسب با شرايط آن مکان‎ ‎باشد‎.
‎احمدي نژاد، ايران را مبدع لباس زنان عنوان کرد و با بيان اينکه چادر‎ ‎پوشش کاملي است تصريح کرد: البته ما هيچگاه شکل خاصي را ديکته نمي‌کنيم‏‎.
‎وي‎ ‎با سپاسگزاري از خداوند متعال به دليل انکه زنان ايراني در طول تاريخ پرچم دار‎ ‎اخلاق و پاکي و کرامت انساني بوده‌اند، ابراز داشت: امروز اگر خواستار سرافرازي‎ ‎کشورمان هستيم و مي‌خواهيم به آرمان‌هاي بلندمان برسيم بايد به اصول خود‎ ‎برگرديم‎.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

‎رئيس جمهور با تاکيد مجدد استحکام پايه خانواده مبتني بر روابط بين‎ ‎زن و مرد است، از همه صاحب نظران و طراحان لباس دعوت کرد تا به صحنه‎ ‎بيايند‎.
‎احمدي نژاد با بيان اينکه لباس ايراني در طول تاريخ حکيمانه و‎ ‎عالمانه متحول شده است تصريح کرد: لباس يک عنصر و کالاي فرهنگي است که بايد بتوانيم‏‎ ‎آن را به دنيا عرضه کنيم و خوشبختانه زنان در اين زمينه جلوتر از مردان در حفظ اين‎ ‎ميراث فرهنگي ايران زمين همواره وسط ميدان بوده‌اند‎.
‎وي با بيان اينکه از‎ ‎زنان کشورمان انتظار مي‌رود تا در خصوص انواع پوشش‌ها الگوهاي جديد ارائه کنند گفت‎: ‎دهها مدل چادر و پوشش در اين کشور وجود دارد که بايد در اين زمينه ابتکارات جدي‎ ‎صورت بپذيرد‎.
‎رئيس جمهور کشورمان با بيان اينکه حجاب اقوام ايراني موجب‎ ‎افتخار ايران است از مسئولان ميراث فرهنگي خواست تا اين افتخار را به دنيا عرضه‎ ‎کنند‎.
‎احمدي نژاد در ادامه پوشش اقوام ايراني را داراي زيبايي و تنوع سلايق‎ ‎و نيز مفيد براي جسم انسان توصيف کرد و افزود: بايد دهها رشته طراحي لباس در‎ ‎دانشگاه ‌هاي مهم کشور شکل بگيرد ضمن آنکه بايد ستاد و کميته‌اي تشکيل شود تا پوشش‎ ‎ايراني را معرفي و ترويج کند‎.
‎در ابتداي اين مراسم لوح ثبت ملي چادر و حجاب‏‎ ‎اقوام ايراني با امضاي رئيس جمهور، رئيس دفتر وي، رئيس دفتر سازمان ميراث فرهنگي،‎ ‎صنايع دستي و گردشگري و رئيس شوراي فرهنگي عمومي تهران رونمايي شد‎.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا