اخبار فرش ماشینی

استاد سيد محمد افسري

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

استاد سيد محمد افسري در سال 1301 در محله سرپله کاشان بدنيا آمد. فعاليت هاي هنري خانوادگي او (پدرش سيد ميرزا طراح فرش و مادرش فرح لقا تابلو بافي چيره دست بود) موجب شد تا از کودکي چهره بافي را نزد مادرش بياموزد. او از سن 13 سالگي به تشويق پدر نزد عمويش سيد رضا خان صانعي (از اساتيد بزرگ فرش کاشان) به فراگيري طراحي فرش پرداخت. توانايي و استعداد فراوان موجب شد تا به تشويق پدر در سن 18 سالگي از مکتب استاد حاج حسين مصورالملکي (از نوابغ سبک طراحي اصفهان در نگارگري و تذهيب و طراحي فرش و برنده جايزه جهاني نمايشگاه بروکسل.1268-1348شمسي) به مدت سه سال بهره مند شود. از اين رهگذر او علاوه بر اينکه آموزش هاي خود از مادر را در خاطر داشت و توانايي هاي خود را در طراحي نزد استاد مصورالملکي افزايش داده بود توانست سبکي نوين را در ساخت و پرداخت تابلو فرش هاي دستباف ارائه کند که تا آن زمان بي نظير بود. تا جايي که در بعضي از آثار او از 840 رنگ  استفاده شده بود که همه از مواد گياهي بدست آمده بودند.

علاوه بر اين او با استفاده از سوژه هاي  آثار کمال الملک و نقاشان اورينتاليست  و تاکيد بر مناظر روزمره زندگي شرقي تلاش داشت تا مضامين ايراني وسنتي را در آثار خود حفظ کند. آثاري همچون يهوديان دوره گرد و فالگير بغدادي از اين جمله اند. بعضي از آثار او نشان از تاثيرات تعاليم او در مکتب اصفهان دارد مانند تابلوي بردن شاهنامه نزد سلطان محمو غزنوي.

بسياري از آثار آو در گنجينه هاي معتبر اروپايي و آمريکايي جاي گرفته اند.

از او آثار فراواني در تکنيک آبرنگ و مداد رنگي بجا مانده است. سبک طراحي او در فرشهاي دستباف کف منحصر بفرد و چيره دستي او در آنها آشکار است. شاگردان او همگي از هنرمندان معتبر زمان خود هستند. از آن جمله  استاد حسن معرفتي و استاد محمد سعيد هم اکنون در بازار کاشان مشغول فعاليت هستند. استاد در سال 1375 در سن 76 سالگي در حاليکه در  در حال احداث يک آموزشگاه براي آموزش علاقمندان فرش دستباف بود در گذشت. روحش شاد

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا