اخبار فرش ماشینی

بافت نخستين زيلوي چهاررنگ در كاشان

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

نخستین زیلوی چهار رنگ کشور در مرکز هنرهای سنتی و صنایع دستی کاشان بافته شد.

زیلو نوعی فرش یا زیرانداز شبیه به گلیم است که با نخ، پنبه و رنگ های مختلف بافته می شود که قدمت پیدایش این هنر را به قرون اولیه اسلامی نسبت داده اند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان امروز گفت: این زیلو را غفار سردابی هنرمند زیلوباف کاشانی در رنگهای سفید، آبی، قرمز و زرد به صورت سجاده ای بافته شد.

آقای یزدانمهرافزود: نقوش مورد استفاده در این زیلو زاییده ذهن خلاق بافنده آن است که از درهم آمیختن اشکال هندسی به وجود آمده است.
وی با بیان اینکه بافت زیلو به صورت دو رنگ همیشه مرسوم بوده است، گفت: ایده بافت این زیلوی چهار رنگ را کارشناسان مرکز صنایع دستی و سنتی کاشان ارائه کردند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان ، افزود: بافت این زیلو به منظور احیای هنرهای اصیل سنتی صورت گرفته است.

مهم ترین مرکز زیلو بافی در ایران apostrophe میبد یزد apostrophe بوده که به تدریج استادکاران این حرفه را به apostrophe کاشان apostrophe آورده و کاشانی ها با ذوق و استعدادی که در بافت این زیرانداز از خود نشان دادند توانستند زیلوهایی در طرح و رنگ های زیبا و متنوع ببافند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا