اخبار فرش ماشینی

۱۱ درصد تحصيلكردگان در مشاغل خانگي فعال هستند

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

آمارهاي گروه كشورهاي عضو سازمان همكاري اقتصادي و توسعه حاكي از آن است كه هم اكنون بين ۲۵ تا ۴۰ درصد نيروي كار تحصيلكرده به كسب و كارهاي خانگي اشتغال دارد، در حالي كه اين رقم در ايران اسلامي حدود ۱۱ درصد است.

اسدالله عباسي افزود: بر اساس پژوهش انجام شده در ۳۷ كشور جهان از سوي سازمان ديده بان جهاني كارآفريني در سال ۲۰۰۲، بين توسعه كسب و كارهاي خرد و متوسط با كاهش نرخ بيكاري ارتباط بسيار معناداري وجود دارد كه سهم مشاغل خانگي در اين نوع كسب و كارها ۳۰ درصد است.

وي در ادامه بيان داشت: همچنين نتايج اين پژوهش نشان مي دهد كه بين متغيرهاي نرخ بيكاري و توسعه اقتصادي از يكسو و توسعه كسب و كارهاي خرد خانگي به لحاظ نرخ هاي آماري ارتباط معنا داري وجود دارد.

وي اظهار داشت: در واقع مي توان گفت كه توسعه كسب و كارهاي كوچك خانگي همزمان به رشد اقتصادي، افزايش توليد ناخالص داخلي آنها و كاهش متوازن نرخ بيكاري كشورها كمك چشمگيري مي كند.

عباسي بيان داشت:در حال حاضر بيش از ۱۵۰ كشور جهان در زمينه مشاغل خانگي فعاليت مي كنند و اجزاي متشكله بسياري از توليداتي كه به بازار عرضه مي شود در محيط خانه ها صورت مي گيرد. چنانچه كشور تايوان با شعار هر خانه، كارخانه و هر كارخانه، خانه است، جهش اقتصادي خود را از كسب و كار خانگي آغاز كرد و ۸۰ درصد فعاليت هاي اقتصادي اين كشور به صورت مستقيم و غيرمستقيم با اين مشاغل در ارتباط است.

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اشاره به تجارب كشور امريكا در زمينه مشاغل خانگي گفت: بررسي نيروي كار در ايالات متحده امريكا نشان مي دهد در اين كشور ۴۳ ميليون نفر به شكل پاره وقت و ۱۲ميليون نفر بطور تمام وقت در خانه فعاليت اقتصادي مي كنند كه در مجموع ۲۰ درصد از شاغلان امريكا را به خود اختصاص داده اند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

عباسي در ادامه افزود: همچنين كشور سوئيس كه برترين توليد كننده ساعت در جهان است، بخش عمده فعاليت خود را در زمينه يادشده از طريق كارگاه هاي خانگي انجام مي دهد و توليدكنندگان معروف ساعت وابسته به كارگاه هاي خانگي و كوچك هستند.

وي تصريح كرد:كشورهاي توسعه يافته به دليل دسترسي گسترده به شبكه اينترنت پرسرعت قادر هستند بخشي از نيروي كار خود را از طريق كار از راه دور يا كار خانگي به كار در منزل از طريق كار با رايانه سوق دهند.

به گفته وي، خدمات اينترنتي يكي از شايعترين فعاليت هاي اقتصادي در كشورهاي توسعه يافته است. خوشبختانه مشاغل خانگي همخواني بسيار خوبي با هنجارهاي فرهنگي ما دارد.

وي تاكيد كرد: ساماندهي اين مشاغل مي تواند زمينه مناسبي را براي حمايت از زنان سرپرست خانوار، فارغ التحصيلان داراي مهارت فاقد سرمايه و نيز كساني كه مشكلات جسمي و حركتي دارند ايجاد كند.

عباسي بيان داشت: كسب و كارهاي خانگي طبق آمار و اطلاعات موجود، در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه، سهم قابل ملاحظه يي در ايجاد اشتغال و ارزش افزوده و حتي در صادرات به خود اختصاص داده است.

**كليد توسعه مشاغل خانگي،آموزش هاي مهارتي است

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با بيان اين كه سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور بايد در حوزه مشاغل خانگي مشاركت و همكاري فعالانه اي داشته باشد، در ادامه افزود: تدوين برنامه هاي آموزشي بلندمدت درچارچوب دوره هاي تحصيلي كارشناسي ، كارشناسي ارشد ، و دكتري در دانشگاهها و ايجاد مراكز آموزشي مستقل و مراكز آموزش مديريت مشاغل خانگي و نيز در سطح دبيرستانها و مدارس راهنمايي و ابتدايي مي توان برنامه هاي آموزشي مناسبي را اجرا كرد.

**مشاغل خانگي و تسهيلات بانكي

عباسي در ادامه بيان داشت: علاوه بر اينها ارايه تسهيلات مالي به متقاضيان اين دسته از مشاغل يكي از گامهايي است كه براي كاهش نرخ بيكاري مي توان برداشت.

وي گفت: در بحث تامين اعتبار مشاغل خانگي، مشاركت و موافقت سيستم بانكي، بانك مركزي و صندوق توسعه ملي ازسوي وزارت تعاون ، كار و رفاه اجتماعي گرفته شده و در حوزه مشاغل خانگي سه هزار ميليارد تومان اعتبار درخواست شده است كه بايد به تاييد شوراي عالي پول و اعتبار برسد.

وي ادامه داد: در صورت تصويب شوراي پول و اعتبار وام ۱۵ ميليون توماني مشاغل خانگي به ۲۰ ميليون تومان افزايش خواهد يافت.

همچنين سيستم بانكي در آخرين نشست شوراي عالي كار در حضور معاون اول رييس جمهوري تعهد كرد كه تا ابلاغ سهم جديد، پرداخت تسهيلات همه طرح هاي قبلي از جمله مشاغل خرد و خانگي به روند گذشته ادامه يابد كه خوشبختانه تاكنون در حال پرداخت است.

به گفته عباسي، ميزان وام مشاغل خانگي ۱۵ ميليون تومان است كه همچون روال گذشته ادامه دارد اما افزايش ميزان وام به ۲۰ ميليون تومان پيشنهاد شده كه بايد در شورا به توافق برسد و پس از تاييد وام ۱۵ ميليون توماني مشاغل خانگي به ۲۰ ميليون تومان افزايش خواهد يافت.

وي افزود: از سوي ديگر با افزايش رقم تسهيلات به ۳۰ تا ۵۰ ميليون تومان و ارايه اين تسهيلات به بيش از يك ميليون نفر در بخش مشاغل خانگي و بنگاههاي كوچك و متوسط مي توان به بخشي از نگرانيهاي بيكاران و بويژه بيكاران فارغ التحصيل دانشگاهي در كشور پاسخ داد.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا