اخبار فرش ماشینی

۳۰ هزار قمی در صنعت فرش فعالیت می‌کنند

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

قم – خبرگزاری مهر: معاون بازرگانی داخلی سازمان بازرگانی قم با اشاره به اینکه ۳۰ هزار نفر در خانواده فرش استان قم مشغول فعالیت هستند، گفت: طی شش سال گذشته ۱۳ هزار نفر از قالیبافان قم بیمه شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر محمدی‌چهر اظهار داشت: صنعت قالیبافی از جمله صنایعی است که در بین دیگر اصناف بسیار مظلوم مانده و در گذشته از امکاناتی که کارگران دیگر صنایع برخوردار بودند، محروم بوده است.

وی صنعت فرش را از جمله صنایع ارزشمند عنوان کرد و افزود: تلاشگران صنعت فرش به دلیل مظلومیت این صنعت مورد غفلت واقع شده بودند و اغلب از امکاناتی چون بیمه برخوردار نبودند.

معاون بازرگانی داخلی سازمان بازرگانی استان قم تصریح کرد: با حمایت دولت نهم و دهم از فعالان در این عرصه مقرر شد کسانی که دستی در تار و پود دارند مورد حمایت قرار بگیرند و بیمه شوند.

وی شرایط بیمه کارگران فرش دست بافت را شرکت در دوره‌های مهارتی قالیبافی و اخذ گواهی پایان دوره از سازمان ملی مهارت عنوان کرد و بیان داشت: سازمان بازرگانی آمادگی دارد تمام کسانی که در این زمینه فعال هستند را با شرط داشتن گواهی ملی مهارت قالیبافی به اداره کل تامین اجتماعی برای دریافت دفترچه بیمه معرفی کند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۳۰ هزار نفر در خانواده فرش استان قم مشغول فعالیت هستند که از این تعداد ۱۳ هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته‌اند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

محمدی‌چهر ادامه داد: تا‌کنون هشت هزار نفر از کارگران قالیباف قم برای دریافت سهام عدالت ثبت‌نام کردند که سهام برخی از آنها صادر شده است و می‌توانند نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

وی به تبیین بیمه جدید قالیبافان و بیمه‌ای که از قبل برای آنان در نظر گرفته شده بود پرداخت و گفت: در بیمه جدید از مبلغ کل بیمه ۲۰ درصد را دولت و هفت درصد آن را قالیبافان می‌پردازند که در بیمه سابق براساس قانون مصوب مجلس ۵۰ درصد حق بیمه باید توسط قالیبافان تامین می‌شد و دفترچه بیمه به آنها تعلق نمی‌گرفت.

معاون بازرگانی داخلی سازمان بازرگانی استان قم گفت: در بیمه جدید قالیبافان بعد از بازنشستگی حقوق کامل دریافت می‌کنند ولی در بیمه ناقص سابق حق ایشان تضییع و مورد غفلت واقع می‌شد و در هنگام بازنشستگی حقوق ایشان نصف حقوق یک کارگر معمولی پرداخت می‌شد که این نقص‌ها در بیمه جدید برطرف شده است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×