اخبار فرش ماشینی

خانه نساجي سنتي در شهر اصفهان افتتاح شد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

در راستاي اهداف سازمان ميراث فرهنگي مبني بر تعريف كاربري خانه‌هاي تاريخي، خانه نساجي سنتي در شهر اصفهان امروز در خانه شيخ‌الاسلام افتتاح شد.

اثر بسيار زيباي خانه شيخ‌الاسلام، با معماري خاص دوره قاجار، از جمله آثار نفيس اصفهان به شمار مي‌رود كه از نظر معماري داراي دو جبهه ساختمان در شمال و جنوب است.
خانه شيخ‌الاسلام كه عنوان تكيه شيخ‌الاسلام براي آن مناسب‌تر به نظر مي‌رسد، در خيابان چهارباغ پايين و چهارراه تختي واقع شده است.

قسمت جنوبي كه مهم‌ترين بخش خانه است، داراي يك ايوان با سقف مقرنس كاري و تزئينات نقاشي گل و بوته و دو ستون و يك حوض سنگي در وسط ايوان است.
در اين ايوان دو عدد پنجره مشبك چوبي بسيار زيبا با شيشه‌هاي رنگي و ديوارهايي كه با نقاشي و گچ‌بري تزئين شده‌اند به زيبايي خانه مي‌افزايند.

اتاق كوچكي كه در عقب اين ايوان وجود دارد، با مجموعه‌اي از هنر گچ‌بري و مقرنس‌كاري يكي ديگر از قسمت‌هاي بسيار جالب خانه است.
اين خانه زيبا از قديم‌الايام براي برگزاري مراسم عزاداري حضرت سيدالشهداء(ع) و تعزيه مورد استفاده قرار مي‌گرفت.
در سال‌هاي قبل از انقلاب به علت عدم توانايي مالكين در حفظ و نگهداري آن و همچنين به دليل زوال تدريجي تزئينات قابل توجه و ارزش‌هاي معماري و به لحاظ جلوگيري از تخريب و انهدام بنا، ساختمان خانه شيخ‌الاسلام در اختيار وزارت فرهنگ و هنر وقت قرار گرفت.

از همان زمان اقدامات مرمتي به ويژه در قسمت تزئينات و ساخت درهاي مشبك به وسيله استادكاران متخصص آغاز شد و همه ساله مراسم تعزيه و عزاداري توسط هيئت‌هاي محلي و زير نظر ارشاد اسلامي در آن برگزار مي‌شد.
در سال 1365 اين خانه مورد بمباران قرار گرفت و قسمت جنوب شرقي بنا آسيب‌هاي جدي ديد كه عمليات بازسازي و مرمت آن به سرعت انجام گرفت.
در حال حاضر خانه شيخ‌الاسلام با مساحت يك‌هزار و 455 متر مربع از خانه‌هاي زيباي اصفهان به شمار مي‌رود كه واحدهاي صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي در آن مستقر هستند.
امروز و در راستاي اهداف سازمان ميراث فرهنگي مبني بر تعريف كاربري خانه‌هاي تاريخي، خانه نساجي سنتي در شهر اصفهان در خانه شيخ‌الاسلام افتتاح شد.
امروز خانه شيخ‌الاسلام به موزه‌اي از هنرهاي سنتي از جمله ترمه، زري بافي، گلابتون‌سازي، چادر شب بافي، شعر و مخمل بافي، رنگرزي، عبابافي، ريسندگي، رنگرزي و حلاجي تبديل شده است.

* ماكت تعدادي از هنرمندان برجسته رشته‌هاي نساجي سنتي به صورت نمادين جانمايي شد
معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان در حاشيه افتتاح اين خانه زيباي تاريخي با بيان اينكه يكي از اهداف سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، تعريف كاربري براي خانه‌هاي تاريخي است، گفت: افزايش جاذبه‌هاي گردشگري، حفظ، احيا و معرفي هنرهاي سنتي و ايجاد خانه‌هاي تخصصي از جمله اهداف سازمان ميراث فرهنگي در جهت توسعه و بسط خانه‌هاي قديمي است.
وي افزود: در همين راستا امروز شاهد آغاز به كارخانه نساجي سنتي در شهر اصفهان هستيم.
احمد اديب اضافه كرد: تلاش‌ها براي راه‌اندازي اين خانه از ابتداي سال جاري آغاز شده و در حال حاضر تمامي امكانات و دستگاه‌هاي مورد نياز در اين خانه تاريخي مستقر شده است.
وي بيان داشت: براي ايجاد خانه نساجي سنتي اصفهان، دستگاه‌هاي بافندگي از سراسر استان در خانه نساجي سنتي جمع‌آوري شده‌اند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان خاطرنشان كرد: دستگاه‌هاي نساجي گردآوري شده در خانه شيخ‌الاسلام كار ترمه بافي، گلابتون بافي، مخمل بافي، شعر بافي و زري بافي را انجام مي‌دهند.

وي تصريح كرد: در راستاي حمايت از هنرمندان صنايع دستي امكان حضور تعدادي از صنعتگران فعال استان براي كار با دستگاه‌ها‌ در خانه نساجي سنتي و توليد زنده فراهم شده است.
اديب ادامه داد: ماكت تعدادي از هنرمندان برجسته رشته‌هاي نساجي سنتي به صورت نمادين جانمايي شده و در كنار دستگاه‌هاي مرتبط با فعاليت اين هنرمندان قرار گرفته است.
وي همچنين از افتتاح هفت خانه ديگر در شهر اصفهان خبر داد و افزود: به مدد و همت مسئولان و حاميان صنايع دستي خانه سفال و سراميك، خانه چوب و فلز، خانه نگارگري و خانه شعربافي در آينده افتتاح خواهد شد.

* صادرات صنايع دستي از يك جهش 9 برابري برخوردار بوده است
معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي نيز در ادامه اين جلسه با بيان اينكه اصفهان يك شهر تاريخي و توريستي است، گفت: بر اساس تعاريف سازمان صنايع دستي، اماكن تاريخي در راستاي نهادينه كردن فرهنگ بايد به موزه تبديل شوند.

تهمينه دانيالي تصريح كرد: ارائه كار به شكل زنده، و تبديل اين مراكز به بازارچه صنايع دستي از اهداف ديگر سازمان صنايع دستي است.
وي تاكيد كرد: تاكيد رئيس جمهور بر اصل 44 قانون اساسي مبني بر ارزآوري صادرات غيرنفتي در دستور كار فعالان عرصه صنايع دستي قرار گرفته است.
وي خاطرنشان كرد: اخيرا صادرات صنايع دستي از يك جهش 9 برابري برخوردار بوده است.
معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي كشور با اشاره به اينكه ايران جزو سه كشور برتر در جهان به لحاظ توليد و تنوع صنايع دستي است، اظهار داشت: 15 كشور، هدف صادرات صنايع دستي كشور ما هستند و ايران با توجه به اينكه بيشترين مهر اصالت بر رشته‌هاي هنري را دارد، شايستگي آن را دارد كه بازار دنيا را تحت تاثير صادرات خود قرار دهد.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا