اخبار فرش ماشینی

در روز جهاني صنايع دستي اتفاق افتاد: رونمايي از فرش “باغ بهشت” تبريز‏

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

نمونه بازبافي شده فرش باغ بهشت تبريز که به فرش کراکوي نيز معروف است،
به‎ ‎گزارش موج به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و‎ ‎گردشگري آذربايجان شرقي، مراسم رونمايي از فرش “باغ بهشت” تبريز در محل‎ ‎تالار خاقاني تبريز با حضور مسئولان فرهنگي و اقتصادي تبريز برگزار شد‎
وي با اشار به تاريخچه مختصر فرش باغ بهشت تبريز گفت‎: ‎‏‌اين فرش در دوران صفويه و در تبريز بافته شده است و در جريان جنگ ايران و‎ ‎عثماني به اين كشور منتقل و پس از فراز و فرودهاي بسيار توسط پادشاه‎ ‎لهستان به پايتخت اين كشور منتقل شد و به نام پايتخت آن زمان لهستان به‎ ‎نام “كراكورد” شهرت يافت‎.
‎استاد برجسته طراحي فرش خاطرنشان كرد‎: ‎سياست بازبافي فرش‌هاي اصيل تبريزي مورد تأكيد مسئولان سازمان ميراث‎ ‎فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان قرار گرفته است و فرش باغ بهشت، سومين‎ ‎فرشي است كه با حمايت مسئولان سازمان بازبافي مي‌شود‎.

‎وي با بيان‎ ‎اينكه در زمينه فعاليت‌هاي صنايع دستي تفاوت زيادي ميان كار بازاري و‎ ‎بازبافي يك اثر هنري وجود دارد، گفت: ‌در كار بازاري تأكيد بر زيبايي و‎ ‎استفاده از تزكيب رنگ‌ها براي دست يافتن به زيبايي مدنظر و قدرت ابتكار و‎ ‎خلاقيت در اين ميان است در حالي كه در بازبافي اثر ارزشمندي مانند باغ‎ ‎بهشت تبريز نيازمند رعايت دقيق موارد به كار رفته در فرش اصلي هستيم‎.

‎چرخي‎ ‎با اشاره به عدم دسترسي به فرش اصلي گفت: متأسفانه اين فرش در گذشته به دو‎ ‎نيم قسمت شده است و قسمتي از آن كه در فرانسه نگهداري مي‌شود قابل دسترسي‎ ‎و مشاهده كامل نبود كه به همين دليل كارهاي تطبيقي در مورد فرش به صورت‎ ‎تخصصي صورت گرفت‎.
‎وي با بيان اينكه در زمينه طراحي دقيق فرش باغ‎ ‎بهشت و انطباق ‌آن با فرش اصلي كارهاي مطالعاتي گسترده‌اي صورت گرفته است،‎ ‎اظهار داشت: 9 ماه كار مطالعاتي و مطالعه كتب مربوطه در كتابخانه‌هاي‎ ‎دانشگاهي، ملي و شخصي منجر به آماده شدن بخش‌هاي مقدماتي طراحي اين فرش‎ ‎شد. استاد رحيم چرخي با الهام از طرح اصلي و رعايت تمام موارد فني آن را‎ ‎طراحي كرده و توسط مسئولان و رياست سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و‎ ‎گردشگري استان براي توليد به دست استاد احمدلو سپرده شده است‎.
‎همچنين‎ ‎در اين مراسم جمعي از هنرمندان تبريزي پيشنهاد خواهر خواندگي ميان شهر‎ ‎كراكو و تبريز را به واسطه فرش باغ بهشت خواستار شدند‎.  ‎

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا