اخبار فرش ماشینی

سامانه تشخيص عيوب رنگرزي

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

در دانشگاه اميركبير طراحي شد سامانه تشخيص عيوب رنگرزي
پژوهشگر دانشگاه صنعتي اميركبير موفق به طراحي سامانه اي براي تشخيص عيوب فرآيند رنگرزي منسوجات پنبه پلي‏استر شد.

به گزارش ايرنار: «ترانه شناسا» مجري طرح گفت: در رنگرزي منسوجات پنبه-پلي‏استر عيوبي مشاهده مي‏شود كه نه تنها به كيفيت كالا و ظاهر آن آسيب مي‏رساند بلكه ضايعات صنعتي را نيز افزايش مي‏دهد.

اين دانش آموخته كارشناسي ارشد گرايش مديريت صنايع نساجي افزود: اين عيوب در بعضي موارد ناشي از فرآيند رنگرزي بوده و در برخي موارد نيز ناشي از فرآيندهاي قبل از رنگرزي است.

وي اظهار داشت: در اين سامانه عيوب با گفتگوي كوتاهي بين كاربر و رايانه رفع مي‏شود و سامانه قادر به توضيح چگونگي استدلال خود است. همچنين نمايش دانش در اين سامانه مبتني برقاعده است و به همين علت دانش آن بسيار قابل فهم بوده و به راحتي مي‏توان آن را در صورت لزوم اصلاح كرده و يا گسترش داد.

شناسا در بيان كاركردهاي اين سامانه بيان داشت: اين سامانه در صنعت نساجي و در كارخانجات و كارگاه‏هاي رنگرزي كاربرد دارد و براي تشخيص عيوب رنگرزي پارچه‏هاي پنبه-پلي‏استر رنگرزي شده با رنگزاهاي ديسپرس-راكتيو و يا ديسپرس-خمي به يكي از سه روش رمق‏كشي نيمه مداوم و يا مداوم به كار مي‏رود.

وي ادامه داد: دانش اين سامانه همواره بر روي سخت‏افزار هر رايانه موجود و در دسترس است ، جايزالخطا نبوده و مي‏تواند در كارخانجات مختلف و يا در سراسر كشور توزيع شود.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

به گفته مجري طرح، همچنين كاربران مي‏توانند زنجيره استدلال تصميمات سامانه را ببينند و درك بهتري از مسئله به دست آورند.

وي در مورد ساير مزاياي اين سامانه عنوان كرد: اين سامانه خبره به كارخانجات و كارگاه‏هاي رنگرزي يك ويژگي رقابت‏آميز مي‏دهد كه باعث افزايش سرعت پاسخ‏دهي و دقت در تصميمات مي‏شود و هزينه زيادي را براي اشتراك دانش خود صرف نمي‏كند.

وي تصريح كرد: تجربه و دانش افراد خبره در يك پايگاه دانش، جمع‏آوري و ذخيره و منجر به تهيه سامانه خبره رايانه‏اي شده است كه قادر به حل مشكلات رنگرزي است و در واقع اين سامانه با دريافت عيب گزارش شده، پس از گفتگو با كاربر و پرسيدن سؤالات دليل عيب و راهكار آن را ارائه مي‏دهد.

اين پروژه در قالب پايان‏نامه كارشناسي ارشد مهندسي نساجي ارائه و با راهنمايي د كتر محمداماني تهران، دكتر رضا محمدعلي مالك و مشاوره مهندس فيروز مهر مظاهري انجام شده است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا