مد و پوشاک

طراحي و دوخت لباس بومي در كشور دچار اشكالات ريشه‌اي است

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

خبرگزاري فارس: مدير عامل تعاوني طراحي و توليد پوشاك بانوي اسوه ايراني گفت: ريشه طراحي و دوخت لباس بومي در كشور دچار اشكال است و هنوز در طراحي مدل‌هاي بومي تخصص كافي نداريم.

خاطره رضايي در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: در لباس‌هاي سنتي اقوام مختلف ايران نحوه پوشش كامل را مي‌توان مشاهده كرد و هم‌اكنون طراحان بسياري با الهام گرفتن از پوشش‌هاي سنتي مشغول طراحي مدل‌هاي بومي اما بدون توجه به علائق جوانان هستند.

وي افزود: طراحان داخلي تلاش بسياري در ارائه مدل‌هاي متنوع با رنگ‌هاي شاد مي‌كنند اما در نهايت هنگام برش و دوخت لباس استانداردهاي لازم به كار نرفته و جنبه سنتي و اسلامي آن لحاظ نمي‌شود.

اين طراح لباس با بيان اينكه كپي برداري از مدل‌هاي ارائه شده توسط طراحان يكي از مشكلات اساسي آنها است، گفت: مدل‌هاي ارائه شده توسط طراحان داخلي توسط توليد كنندگان كپي برداري شده و بدون در نظر گرفتن چارچوب‌هاي اسلامي به توليد انبوه مي‌رسد و در نتيجه شاهد لباس‌هايي با طراحي سنتي اما خالي از روح اسلامي در بازار لباس كشور هستيم.

رضايي ادامه داد: در طراحي مدل‌هاي بومي بايد از متخصصان در حوزه تلفيق حجاب و پوشش يعني افرادي كه در حوزه فرهنگ پوشش و حجاب كار مي‌كنند استفاده كرد و نمايشگاه‌هاي پوشش ايراني و اسلامي بايد در اين جهت حركت كنند كه از نيروهاي متخصص بيشتر استفاده كنند و مدل‌هاي متنوع را به صورت تلفيقي ميان طراحي كلاسيك و مدرن ارائه كنند تا بتوان جوانان را جذب كرد و شاهد كاربردي شدن مدل‌هاي ارائه شده در نمايشگاه‌هاي پوشش ايراني و اسلامي شد.

وي گفت: ريشه طراحي و دوخت لباس در كشور دچار اشكال است مدل‌هاي بومي بايد تخصصي‌تر و با جذابيت بيشتر ارائه شوند اما هنوز در طراحي مدل‌هاي بومي تخصص كافي نداريم از اين رو نتوانسته‌ايم جوانان كشور را به سمت مدل‌هاي داخلي جذب كنيم.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا