اخبار نساجی

فرش دستباف به سازماني قدرتمند نياز دارد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

تهران – رييس اتحاديه صادركنندگان فرش دستباف خراسان رضوي با تاكيد بر اينكه ارتقاي جايگاه حقوقي مركز ملي فرش ايران در چينش جديد وزارت بازرگاني و صنايع امري لازم و ضروري است، تصريح كرد: فرش دستباف به سازماني قدرتمند نياز دارد.

هادي مخملي در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا، با بيان اين مطلب افزود: فرش يك توليد ملي است و براي توجه به آن و دفاع كامل از جمعيت كثير فعالان اين هنر- صنعت اعم از قاليبافان و ساير مشاغل وابسته، بايد جايگاه قويتري از وضعيت كنوني براي آن ترسيم شود.

رييس اتحاديه صادركنندگان فرش دستباف خراسان رضوي ادامه داد: ادغام وزارتخانه‌هاي بازرگاني و صنايع و معادن فرصتي است تا در چينش جديد اين وزارت، جايگاه بالاتري براي مركز ملي فرش ايران به عنوان متولي ايجاد كند و اين مركز در ساختار جديد به سازمان تبديل شود.
وي اظهار داشت: مي توان از پتانسيل هاي معاونت صنايع دستي در سازمان ميراث، در جهت ارتقاي فرش دستباف استفاده كرد و با بازگشت صنايع دستي به وزارت صنايع، پتانسيل اين دو مقوله در كنار هم قرار گرفته و جايگاه حقوقي قدرتمندي براي متولي فرش در وزارت جديد ايجاد شود.
رييس اتحاديه صادركنندگان فرش دستباف خراسان رضوي در ادامه با يادآوري شعار وزير بازرگاني مبني بر توجه به توليد صادرات محور، اجراي اين شعار در حوزه فرش دستباف را منوط به تقويت سازماني متولي فرش دانست و افزود: خوشبختانه وزارت بازرگاني تاكنون با رويكرد علمي به سمت و سوي تجارت نوين گام برداشته است و در كنار آن به جنبه‌هاي هنري فرش نيز بي توجه نبوده است چرا كه اصلا وجوه هنري و فرهنگي فرش قابل جداسازي از جنبه‌هاي اقتصادي و تجاري آن نيست.

مخملي ادامه داد: در چند سال اخير مركز ملي فرش توانسته است تعامل خوبي را با تشكل‌ها، اتحاديه‌ها و بخش خصوصي برقرار كند و معتقديم با تقويت جايگاه حقوقي اين مركز در وزارت بازرگاني و صنايع و حتي افزوده شدن مجموعه صنايع دستي به آن، مي توانيم به تحقق توليدات صادران محور در حوزه صادرات غيرنفتي نزديك شويم.
رييس اتحاديه صنفي صادركنندگان فرش دستباف خراسان رضوي تصريح كرد: خوشبختانه در مركز ملي فرش ايران، فرش به لحاظ هر دو بعد هنري و تجاري قابل توجه بوده و با اختصاص بودجه و يارانه‌هاي خود به اين مهم گامي بس عظيم در عنوان كردن هرچه بهتر اين هنر-صنعت در بازار داخلي و خارجي برداشته است.
وي ادامه داد: برگزاري نمايشگاه‌هاي مختلف طرح و نقش، عكس فرش، تقدير از پيشكسوتان فرش دستباف و برنامه‌هاي مشابه گواه بر اين مدعاست كه وزارت بازرگاني از ابعاد هنري فرش هم غافل نبوده است زيرا فرش دستباف ايران خود به تنهايي حاوي تمدن، فرهنگ، تاريخ و سنت و علم كشورمان است.
مخملي در پايان يادآور شد كه به دليل تعدد شاغلان در اين هنر-صنعت و همچنين بازار تجاري فرش به عنوان كالاي نفيس و ارزشمند، لزوم همراه شدن صنايع دستي با فرش در ساختار وزارت جديد بازرگاني و تجارت امري لازم و بديهي است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا