اخبار فرش ماشینی

نانو الياف جمع آوري کننده انرژي ابداع شد‎

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

محققان نانواليافي را ابداع کرده‎ ‎اند که انرژي جمع‌آوري مي کند و مي‌تواند روزي به‌صورت البسه بافته‌ شود‎
به نقل از نانولترز، اين نانو توليدکننده‌هاي الکتريسيته، خواص‎ ‎پيزو‌الکتريک دارند‎.  ‎اين خاصيت به آنها اجازه مي‌دهد که انرژي توليد‌شده در‎ ‎سرتاسر تنش‌ها، کشش‌ها و پيچش‌هاي مکانيکي، را به الکتريسيته تبديل کنند‎.
“‎ليوي‌لين”، استاد مهندسي مکانيک در دانشگاه کاليفرنيا و سرپرست اين گروه‎ ‎تحقيقاتي، گفت: اين فناوري مي‌تواند به تدريج به پوشاک هوشمندي تبديل شود که‎ ‎ميتواند با استفاده از حرکات طبيعي بدن، انرژي لازم را براي افزاره‌هاي الکترونيکي‎ ‎قابل‌حمل فراهم کند‎.

‎لين با اشاره به انعطاف پذير بودن اين نانو الياف و ساخت‎ ‎آسان و نسبتا ارزان آن، افزود: از آنجاييکه اين نانوالياف بسيار کوچک است مي‌توان‎ ‎بدون ايجاد تغييري در لطافت پوشاک، آنها را در پوشاک ببافيم‎. ‎ساخت نانو‎ ‎توليدکننده‌هاي قابل پوشيدني که مي‌توانند از حرکات مکانيکي انرژي الکتريسيته توليد‎ ‎کنند، کار جديدي نيست‎. ‎پيش از اين ساير گروه‌هاي تحقيقاتي با استفاده از مواد‎ ‎نيمه‌رساناي معدني از قبيل اکسيد روي و تيتانات باريم، موفق به ساخت‎ ‎نانوتوليدکننده‌ها شده اند‎.
‎لين گفت:نانو توليدکننده‌هاي معدني- در مقايسه با‎ ‎نانو توليدکننده‌ي آلي که ما ساخته‌ايم- براي رشد در مقادير بزرگ سخت‌تر و‏‎ ‎شکننده‌تر هستند‎.
‎نتايج اين تحقيق در مجله‌‏‎ Nano Letters ‎منتشر شده است‎.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا