اخبار نساجی

جنب پل حافظ؛ بازگشت اميدوارانه بازار

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

جنب پل حافظ؛ بازگشت اميدوارانه بازار

بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد شاخص به ميزان 83 واحد بود؛ امري كه پس از افت شاخص در هفته گذشته از جو منفي بازار كاست.

بازار ديروز در شرايطي فعاليت خود را آغاز كرد كه معامله‌گران با تاكيد بر تصميم دولت براي راه‌اندازي بازار ارز صادراتي و تاثير مثبت آن بر نمادهاي داراي صادرات، نمادهاي شاخص اين بخش را مورد اقبال قرار دادند.

تشكيل صف‌هاي خريد در نمادهاي پتروشيمي به ويژه پتروشيمي‌هاي متانولي بازار از جمله زاگرس و فن‌آوران موجب رشد نمادهاي هلدينگي بازار از جمله سرمايه‌گذاري‌هاي غدير، نفت و گاز پارسيان و صندوق بازنشستگي شد. در همين حال توقف نماد پتروشيمي شازند در ابتداي بازار براي تعديل سود هر سهم و توانايي پتروشيمي شيراز در تشكيل صف خريد باوجود شمول ضوابط رفع گره‌هاي معاملاتي موجب شد تا بازار بيش از پيش شاهد رشد قيمتي نمادهاي پتروشيمي باشد.

در نهايت اين امر به صف شكننده پتروشيمي پرديس و صف‌هاي خريد در نماد پتروشيمي كرمانشاه و حق‌‌تقدم افزايش سرمايه اين شركت منجر شد. در اين شرايط بازار به پشتوانه گروه پتروشيمي و وابستگان آن توانست به روند سه روزه افت هفته گذشته غلبه كرده و رو به رشد بگذارد. در بازار ديروز گمانه‌زني‌ها در مورد سود شركت‌هاي پتروشيمي خارك و شازند در بازار به گوش مي‌رسيد كه برخي از اين شنيده‌هاي تاييد نشده از سود بيش از يك هزار ريال شاراك براي سال 90 خبر مي‌داد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

در بازار ديروز همچنين نگاه‌ها به سوي مسائل‌ سياسي نيز معطوف بود؛ عدم توافق در مورد محل برگزاري جلسه گروه 5+1 و تهران و تصميم مجلس شوراي اسلامي براي استيضاح وزير تعاون، كار و امور اجتماعي موجب شده است، مسائل‌ سياسي نيز آبستن خبرهاي مهمي در روزهاي آينده توصيف شود.

روز گذشته در گروه خودرويي اعلام واگذاري قريب‌الوقوع 5/1درصد از سهام ملي مس از سوي سرمايه گذاري سايپا به تشكيل صف خريد در اين نماد منجر شد. در همين حال در پي تصميم هيات مديره شركت سرمايه‌گذاري سايپا مبني بر واگذاري بلوك سهام 3 درصدي شركت ملي مس از سبد دارايي‌هاي بورسي خود، شركت گروه بهمن از حضور قطعي در روز واگذاري اين سهم خبر داد.

سعيد موحدي، معاون اقتصادي و برنامه‌ريزي گروه بهمن از علاقه اين شركت براي حضور در معامله بلوكي سهام «فملي» از سوي «وساپا» سخن گفت و افزود: هر گونه نرخ‌گذاري سهام در اين واگذاري به نظر فروشنده بستگي داشته كه به هر‌ترتيب به محض آماده بودن شرايط عرضه اين بلوك در بازار سهام، گروه بهمن در اين واگذاري شركت خواهد كرد.

وي در ادامه خريداري 3 درصدي سهام شركت گسترش نفت و گاز پارسيان از سوي «خبهمن» در ماه‌هاي گذشته را يادآور شد و گفت: اين ميزان سهام با ميانگين قيمتي 540 تومان به ازاي هر سهم براي گروه بهمن و زير مجموعه‌هاي آن خريداري شده كه از اين تعداد، به ميزان يك درصد از كل سهام «پارسان» براي پرتفوي شركت اصلي تحصيل شده است.

در گروه مخابرات ديروز همراه اول با انتشار برنامه پرداخت سود خود در يك روز پس از برگزاري مجمع بار ديگر توان نقدينگي فوق‌العاده خود را به رخ بازار كشيد. همراه اول پس از برگزاري مجمع در روز 30فروردين از روز 31فروردين پرداخت سود سهامداران خرد را آغاز خواهد كرد. در نماد مخابرات نيز ديروز در حالي كه به گفته معاون رگولاتوري، مصوبه هم كدي، اجازه افزايش نرخ پالس را به شركت مخابرات نداده، رييس‌ هيات‌ مديره مخابرات افزايش تعرفه مكالمه تلفن ثابت به همراه را ناشي از همين تغيير در نرخ پالس مي‌داند.

مصطفي سيد‌هاشمي در خصوص خبر افزايش تعرفه تلفن ثابت به همراه در برخي مناطق خاص، اظهار کرد: قضيه اين است كه براي مثال در گذشته تعرفه هر 2/5 دقيقه تماس از ورامين به تهران 216 ريال بود كه هم‌اكنون‌ و در پي اجراي طرح هم كدي به 58 ريال كاهش پيدا كرده است.

در گروه معدني، اعلام شد: مجتمع معادن مس تكنار كه آبان سال گذشته با سرمايه بيش از 9/3 ميليارد توماني در بازار پايه فرابورس پذيرفته شده، و گشايش نماد اين شركت چند روز مانده به آغاز سال 91صورت گرفت يك ميليارد و 10 ميليون تومان افزايش سرمايه مي‌دهد. اين افزايش سرمايه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي و به منظور اجراي طرح توسعه كارخانه توليد كنسانتره مس است. صف خريد مس تكنار ديروز در بازار پايه با عرضه سهامداران از ميان رفت.

در گروه فولادي، معامله‌گران در انتظار عرضه‌هاي مباركه در بورس كالا هستند كه براي روز دوشنبه برنامه‌ريزي شده است. در حال حاضر قيمت ورق‌هاي فولادي و اسلب توليدي مباركه در بورس كالا داراي فاصله‌اي قابل ملاحظه با قيمت ديگر محصولات فولادي است. در حالي كه بهاي ميلگرد در مرز 13هزار ريال قرار دارد، بهاي ورق فولادي كه به صورت سنتي بيش از قيمت ميلگرد تعيين مي‌شود در آخرين معاملات 9هزار و 300تا 400تعيين شده است. در همين حال با توجه به فاصله قيمتي اسلب مباركه كه در مرز 8هزار ريال معامله مي‌شود؛ تقاضا و رانت قابل ملاحظه‌اي در بازار خريد اين كالا شكل گرفته است و برخي توليد‌كنندگان ميلگرد از اسلب مباركه به جاي قراضه استفاده مي‌كنند كه اين امر نيز نياز به افزايش قيمت محصولات مباركه را افزايش داده است. در حال حاضر ورق وارداتي آسياي مركزي نيز در بنادر شمالي كشور در حدود 12هزار و 700ريال در هر كيلو قيمت خورده است. افزايش بهاي ورق مباركه مستقيما سود اين شركت را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد.

در گروه فولادي، مديرعامل شركت فولاد خوزستان اعلام كرد: در سال گذشته 11 درصد بيش از ظرفيت اسمي، شمش فولادي توليد كرده‌ايم.عبدالمجيد شريفي ظرفيت اسمي توليد فولاد خام در اين شركت را سه ميليون و 200هزار تن اعلام كرد و افزود: در مدت 4 سال اخير ميزان توليد در فولاد خوزستان با رشد 54درصدي همراه شد و معادل يك ميليون و 172هزار تن به توليد شمش در فولاد خوزستان افزوده شده است.

در مجموع بازار ديروز بازاري مثبت بود كه در آن شاخص با رشد 11/83واحدي به 26هزار و 383 واحد رسيد. ارزش معاملات نيز ديروز 5/74ميليارد تومان بود كه 7/34درصد آن را معامله 109 ميليون سهم بانك پارسيان تشكيل داد. از 228 نمادي كه ديروز به روي تابلو رفتند 126نماد با كاهش قيمت و 98 نماد با رشد ارزش معامله شدند.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن