مد و پوشاک

سرنوشت مبهم برگزاري دو سالانه طراحي پارچه‎ ‎و لباس

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

دو سال از برگزاري اولين دوره طراحي پارچه و لباس مي‌گذرد‎ ‎اما ظاهرا اين دو سالانه قرار است به انبوه نمايشگاههايي بپيوندد که تنها يک دوره‎ ‎برگزار شده‌اند‎.‎ به گزارش خبرنگار مهر، دو سال قبل زماني که هنوز حبيب الله صادقي در سمت مدير‏‎ ‎امور تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي فعاليت مي‌کرد، خبر برگزاري نمايشگاهي عنوان‎ ‎شد که دوسالانه طراحي پارچه و لباس نام داشت. اما در کنار آن واژه اولين به کار‎ ‎رفته بود و نشان از آن داشت که قرار است در دوره‌هاي بعد هم ادامه داشته باشد‎.

‎اما امسال با گذشت دو سال از اين جريان، هيچ خبري درباره برگزاري دومين دوره دو‏‎ ‎سالانه طراحي پارچه و لباس منتشر نشده است و در نشست‌هاي مطبوعاتي محمد شالويي،‎ ‎مدير امور تجسمي نيز که به منظور تشريح برنامه‌‌هاي سالانه صورت گرفته، اشاره‌اي به‎ ‎تصميم معاونت تجسمي براي برگزاري دوسالانه نشده است‎.
‎هرچند محمد فلاح‌فر به عنوان اولين دبير اجرايي اين دوسالانه از صحبت در اين‎ ‎زمينه امتناع کرد اما شهلامحمدزاده، دبير شوراي سياست‌گذاري اولين دوسالانه طراحي‎ ‎پارچه و لباس با بيان اينکه نمايشگاه گام مهمي براي رشد و توسعه اين رشته بوده،‎ ‎خواستار ادامه اين حرکت شد: دو سال قبل زماني که مرکز خدمات تخصصي طراحي پارچه و‎ ‎لباس برگزاري نمايشگاهي در اين زمينه را به وزارت ارشاد پيشنهاد کرد و مورد موافقت‎ ‎قرار گرفت، همه کساني که در اين زمينه فعاليت مي‌کردند خوشحال شدند چون احساس کردند‎ ‎مورد حمايت قرار گرفته‌اند. اين دوسالانه براي اولين ‌بار برگزار مي‌شد و مي‌دانيم‎ ‎هر اوليني داراي نقايص زيادي است با ‌اين ‌حال جنبه‌هاي مثبت آن آنقدر زياد بود که‎ ‎مي‌توانست نقايص را کمرنگ‌ کند‎.

‎او ادامه داد: اينکه طراحان پارچه و لباس توانستند دور يکديگر جمع شوند و آثار‎ ‎خود را به معرض ديد عموم بگذارند، گام مهمي براي رشد و ارتقاي اين رشته بود. بسياري‎ ‎از استعدادهاي نهفته در اين راه شکوفا شد و بسياري از توليدکنندگان با طراحان و‎ ‎فعالين طراحي پارچه و لباس آشنا شدند‎.
‎محمدزاده در مورد تداوم اين دوسالانه گفت: بسيار دوست داريم دوسالانه ادامه پيدا‎ ‎کند اما تاکنون خبري درباره تصميم وزارت ارشاد براي برگزاري دومين دوره اين‎ ‎نمايشگاه دريافت نکرده‌ايم‎.
‎باوجود آنکه خبري مبني بر برگزاري دومين دوسالانه پارچه ولباس در سال جاري از‎ ‎سوي مرکز هنرهاي تجسمي عنوان نشده اما هنوز معلوم نيست اين دوسالانه قرار است به‎ ‎طور کلي برگزار نشود يا به سرنوشت برخي از دوسالانه‌هاي تجسمي گرفتار شده است که با‎ ‎وجود يدک ‌کشيدن عنوان دوسالانه با فاصله چندين ساله برگزار مي‌شوند‎.‎

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا