اخبار نساجی

صدورگازدرمقابل واردات آب از تاجيکستان

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

صدورگازدرمقابل واردات آب از تاجيکستان

به ازاي واردات ۴۰۰تا ۵۰۰ميليون مترمکعب آب از کشور تاجيکستان به خراسان رضوي گاز يا نفت به آن کشور صادر مي کنيم.

به گزارش افکار به نقل از خراسان،استاندار خراسان رضوي در مراسم ديدار نوروزي فعالان اقتصادي بخش تعاون با وي ضمن اعلام اين خبر با اشاره به اين که ۵۰درصد آب شيرين آسياي ميانه در کشور تاجيکستان وجود دارد، گفت: طرح ديگري هم وجود دارد که آب درياي خزر از طريق سمنان به جنوب خراسان رضوي و خراسان جنوبي انتقال يابد
افزايش ۲۷ درصدي صادرات از استان

وي با اشاره به اين که قبل از انقلاب صادرات ما به کمتر از يک ميليارد دلار مي رسيد، گفت: ما در مقابل بيشتر واردات داشتيم.محمود صلاحي افزود: در پايان سال ۹۰ صادرات استان به ۴۶ميليارد دلار و واردات به ۵۹ميليارد دلار رسيد و اين عدد آن هم در سالي که دشمن در صدد تحريم ما برآمد، قابل توجه است.وي با تاکيد بر ضرورت برابري صادرات و واردات افزود: واردات بايد بيشتر به منظور تامين مواد اوليه براي توليد داخلي انجام شود. وارداتي مانند پوشاک، لوازم آرايشي و بهداشتي، ميوه و … قابل قبول نيست و اين کالاها بايد در داخل کشور توليد شود.وي يادآور شد: در ۱۱ماه سال گذشته در بخش صادرات مقام دوم کشور را کسب کرديم به طوري که يک ميليارد و ۶۸۰ميليون تومان صادرات داشتيم.

وي تصريح کرد: در اين مدت صادرات استان ۲۷ درصد از نظر ريالي و ۴۰درصد از نظر وزني رشد داشته است.محمود صلاحي يادآور شد: با يک حرکت علمي و پي گير با امکاناتي که در کشور موجود است هم مي توان تحريم ها را دور زد و هم مي توان به يک قطب صادرکننده درمنطقه رسيد و در مقابل از ميزان واردات کاست. وي متذکر شد: ما بايد کالايي به کشور وارد کنيم که مورد نياز توليد است و مي توان صادرات مجدد کرد به عنوان مثال کشور امارات از کشور سريلانکا چاي وارد و پس از بسته بندي صادر مي کند.وي تاکيد کرد: اتاق تعاون و تعاونگران استان بايد با شناسايي گره هاي اقتصادي آن ها را باز کنند.وي ضمن تشکر از عملکرد تعاون گران، صنايع، معادن، تجارت و گمرکات استان عنوان کرد: از نظر من اصلي ترين وظيفه دولت و مجلس شوراي اسلامي در سال گذشته جهاد اقتصادي بود و امسال هم بايد همه توجه ها به حمايت از توليد، کار و سرمايه ايراني معطوف باشد چون رشد اشتغال، اقتصاد، افزايش درآمد سرانه، رسيدن به چشم اندازها و حل مشکلات اقتصادي کشور در آن خلاصه مي شود.وي با اشاره به معادن طلاي استان از جمله معدن زرمهر تربت حيدريه متذکر شد: ۱۹معدن آرسنيک (همزاد طلا) در استان شناسايي شده است که امسال به بخش خصوصي واگذارمي شود.وي وضعيت کشاورزي استان را در سال گذشته ارزيابي و عنوان کرد: در سال گذشته ۷.۵ ميليون تن محصولات دامي، آبزي و کشاورزي در استان توليد شد اين در حالي است که ميزان نزولات جوي ۳ برابر کمتر از سال زراعي امسال بود و با اين حساب بايد علاوه بر کاشت ۸۰۰ هزار هکتار اراضي زير کشت در سال گذشته، اراضي جديدي را هم زير کشت ببريم. وي با اشاره به اجراي طرح بزرگ مهر ماندگار که مربوط به بخش کشاورزي است، گفت: در اجراي اين طرح بزرگ زمين هاي قابل کشت منابع طبيعي به مردم واگذار مي شود. در اين راستا ۴۰۰ ميليارد تومان تسهيلات صفر درصد کشاورزي به استان اختصاص يافته و توزيع شهرستاني آن هم آغاز شده است. وي متذکر شد: زمينه واگذاري ۱۷۰ هزار هکتار زمين قابل کشت منابع طبيعي استان به دانش آموختگان و افراد متخصص در عرصه کشاورزي فراهم شده است. اين در حالي است که سهم استان در سال جاري ۱۴۰ هزار هکتار تعيين شده است.وي يادآور شد: در خراسان رضوي ستادهاي واگذاري اراضي منابع طبيعي به تعاوني هاي واجد شرايط زودتر از ديگر استان هاي کشور کار خود را آغاز کرده اند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

در استان کمبود آب نداريم

استاندار خراسان رضوي با اشاره به اين که در استان کمبود آب نداريم، گفت: ۸ ميليارد مترمکعب آب مصرفي ما در همه بخش هاست و فقط يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون مترمکعب اضافه برداشت داريم ولي در مقابل ميلياردها مترمکعب آب استان به هدر مي رود که يک نمونه آن در درگز قرار دارد که با افتتاح سد درونگر در سال جاري آب زيادي در آن ذخيره خواهد شد. علاوه بر اين، بند انحرافي شيرتپه سرخس هم در سفر چهارم هيئت دولت به استان افتتاح مي شود. وي ضمن تاکيد بر اعلام آمادگي تعاوني هاي کشاورزي در استان گفت: تعاوني ها هر يک بايد دانش آموخته رشته کشاورزي جذب کنند، به طوري که هر هزارهکتار زمين بايد ۵ مهندس کشاورزي ناظر داشته باشد. استاندار خراسان رضوي گفت: زمين هاي قابل واگذاري به تعاوني ها نبايد از ۱۰۰۰ هزار هکتار کمتر باشد.

۸۵ درصد تسهيلات آبياري مکانيزه بلاعوض است

محمود صلاحي با اشاره به وضعيت آبياري مکانيزه در استان گفت: در سال گذشته براي هر هکتار آبياري مکانيزه ۳ ميليون وام داده مي شد که ۱.۵ ميليون تومان بلاعوض و ۱.۵ ميليون هم وام با کارمزد ۴ درصد بود.

ولي امسال اين وام توسط دولت به ۸۵ درصد افزايش يافته و بلاعوض است.وي اظهار داشت: عمليات جدي براي تحويل ۱۷۰ هزار هکتار اراضي منابع طبيعي آغاز شده و خوشبختانه رئيس جمهور اختيارات وزير جهاد کشاورزي را در زمينه واگذاري اراضي قابل کشت به استانداران تفويض کرده است و همچنين تا چند روز آينده اختيارات وزير نيرو هم در زمينه آب به استانداران تفويض خواهد شد.

خجالت از برخي واردات در مشهد

وي با اشاره به اين که توليد ملي بايد با عمل محقق شود گفت: خجالت مي کشم که ميوه اي مانند گلابي چيني را در کنار گلابي توليد داخلي ببينم. من تاکيد مي کنم از اين گونه واردات بايد خودداري کنيم ضمن اين که سال گذشته من از واردات آن جلوگيري کردم.

آب زياد دليلي بر برداشت محصول بيشتر نيست

استاندار در ادامه صحبت هاي خود با اشاره به اين که دشت چناران، قطب توليد گوجه فرنگي کشور است گفت: متوسط برداشت گوجه فرنگي در چناران ۳۷ تن در هر هکتار است ولي با اجراي آبياري مکانيزه ميزان توليد در هر هکتار به ۱۱۰ تن رسيد و در مصرف آب ۶۰ درصد صرفه جويي شد.وي متذکر شد: دبير اتاق تعاون هر هفته و مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي ماهانه بايد به استاندار از وضعيت عملکرد تعاونگران گزارشي بدهند تا پايان هر فصل آن را به رئيس جمهور ارجاع دهم.وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: تحريم ها مربوط به قرون وسطي است و در قرن حاضر تحريم ها با فناوري بالا چندان تاثيرگذار نيست.وي با تقدير از تلاش همه افراد دخيل در حمل و نقل ، توزيع و فروش محصولات کشاورزي افزود: در سال ۹۱ براي افزايش يافتن سهم کشاورز از سود حاصل توليدات کشاورزي به ۵۰ درصد تلاش مي کنيم.به گفته وي اين ميزان در کشورهاي پيشرفته ۷۰ درصد است و سهم واحدهاي حمل و نقل، دلالان و نيز خرده فروشان تنها ۳۰ درصد است.استاندار خراسان رضوي با تاکيد بر لزوم فعال شدن تعاوني هاي بانوان و هنرمندان گفت: رونق هرچه بيشتر بخش تعاون با افزايش توليد، غلبه بيش از پيش بر تحريم ها را تسهيل مي کند.

ايجاد ۱۰ هزار شرکت تعاوني

دبير اتاق تعاون خراسان رضوي با اشاره به نام گذاري سال ۹۱ توسط مقام معظم رهبري تحت عنوان توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني گفت: مقام معظم رهبري بخش تعاون را بازوي نظام و ايفاگر نقش اساسي در تحقق اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در زمينه عدالت اجتماعي و اقتصادي دانسته اند.رضويان افزود: در خراسان رضوي قبل از انقلاب اسلامي ۲۰۹ تعاوني با حدود ۱۴۸ هزار عضو و با سرمايه اي حدود ۹۲ ميليارد و ۲۸۳ ميليون و ۹۲۰ هزار ريال فعاليت مي کرد. در پايان فعاليت دولت هشتم جمهوري اسلامي ايران ۵ هزار و ۲۴۰ تعاوني فعال بود و امروز و تا پايان سال ۱۳۹۰ حدود ۱۰ هزار شرکت تعاوني با حدود ۳ ميليون و ۹۰۰ هزار عضو و رقمي بالغ بر ۴۰۰ هزار ميليارد ريال سرمايه فعال است که بسياري از آن ها در ارزش گذاري هاي جديد و خارج از ثبت دفتري به رقم هاي افزون تري از آمار ذکر شده خواهد رسيد. وي حضور مستمر و قدرتمند اتاق تعاون در تمامي مراکز تصميم گيري، پي گيري براي ايجاد بازار دائمي عرضه محصولات تعاونگران، بازاريابي و فعاليت مشترک براي صادرات محصولات توليدي، پي گيري براي تحقق کامل قوانين و امتيازات مصوب ويژه تعاوني ها، حضور فعال در همايش هاي تخصصي و آموزشي براي توانمندسازي و … را از اهم برنامه هاي اجرايي اتاق تعاون در سال جاري ذکر کرد.

بهبود فضاي کسب و کار با تفويض اختيار به بخش خصوصي

مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان هم در اين ديدار گفت: ۸۳ درصد رشد در تشکيل تعاوني هاي استان بعد از ادغام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي انجام شده است. علي اکبر لبافي افزود: در نيمه دوم سال گذشته ۴۸۸ تعاوني جديد و در کل سال گذشته ۸۶۸ تعاوني تشکيل شده است. وي با بيان اين که تفويض اختيار به بخش خصوصي فضاي کسب و کار را بهبود بخشيده است، افزود: بيش از هزار و ۲۰۰ شوراي سازش در استان تشکيل شده که ۷۷ درصد کاهش مراجعات به شوراي ملي اختلاف را به همراه داشته است. لبافي خاطرنشان کرد: بيش از ۳ هزار و ۹۰۰ نفر از ۱۲ هزار نفر مقرري بگيران بيمه بيکاري در استان خراسان رضوي دوباره جذب کار شده اند که با اين اقدام ۱۲ ميليارد تومان به بنگاه هاي اقتصادي برگشته است.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن