مد و پوشاک

پته هنري دستي، اصيل و تصويري از صبوري زنان كرمان است

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

از جمله هنرهاي دستي اصيل و اختصاصي مردم كرمان، پته است كه زنان‎ ‎هنرمند كرماني با نخ‌هاي رنگارنگ روي پارچه مخصوصي كه به آن عريض مي‌گويند‎ ‎و نوعي شال به شمار مي‌رود، نقش‌هاي بسيار زيبا و چشم‌نوازي مي‌دوزند‎. ‎

به‎ ‎گزارش خبرگزاري فارس از كرمان، پته تصويري از صبوري و حوصله زنان كرماني‎ ‎است و ساعت‌ها و روزها طول مي‌كشد تا با سرپنجه هنرآفرين خود تارهاي رنگين‏‎ ‎را بر پود شال نشانده و نگارستاني از پته‌جقه، شاخ و برگ پرنده و تصويرهاي‎ ‎بديع ديگر را جان بخشند‎.

‎پته كرمان از جمله صنايع دستي ارزشمندي است كه در گذشته و حتي امروز‎ ‎به پيشگاه بزرگان هديه شده و مي‌شود، كما اينكه محمد اسماعيل‌خان نوري‎ ‎حاكم كرمان نمونه مرغوبي از آن را به عنوان ارمغاني گرانقدر به دربار شاه‎ ‎ارسال داشت‎. ‎ارزشمندترين پته موجود نيز هم‌اكنون در موزه شاه‌نعمت‌الله ولي‎ ‎نگهداري مي‌شود كه اين پته حاصل تلاش قريب 40 دختر كرماني در طول چهار سال‏‎ ‎است و در گذشته پوشش مقبره شاه بود كه به دليل نفاست و ارزش هنري بالا به‎ ‎موزه انتقال يافت‎.‎نقش‌هاي درختي، بته‌جقه‌اي، سروي، طاووسي و بازوبندي از معروف‌ترين نقوشي است كه در دوخت پته استفاده مي‌شود‎.   ‎پته انواع گوناگوني دارد و به اندازه‌هاي مختلف دوخته مي‌شود و نوع‏‎ ‎بقچه‌اي براي قرار دادن لباس و جهيزيه عروس، سوزني براي زيرانداز در حمام،‎ ‎بقچه مربع براي جانماز و چهارتكه و مستطيل آن براي پرده و نوع بزرگ‌تر آن‎ ‎به عنوان رولحافي استفاده مي‌شود‎. ‎كرمان داراي صنايع ديگري نيز هست كه بعضي رونق خود را از دست‎ ‎داده‌اند، از جمله شالبافي كه روزگاري به عنوان يكي از صنايع دستي پربها و‏‎ ‎ارزشمند محسوب مي‌شد كه در جاي جاي ايران شناخته شده بود و پوشش حاكمان و‎ ‎ثروتمندان به شمار مي‌رفت و به ساير كشورها نيز صادر مي‌شد‎.

*‎قالي كرمان، بوستاني از گل‌ها و بوته‌هاي رنگارنگ است كه شميم دلنواز آن مشام جان اهل هنر را مشحون مي‌سازد‎.

‎قالي كرمان قدمتي بيش از 400 سال دارد و عكس موجود از قديمي‌ترين فرش‏‎ ‎متعلق به عصر صفوي است و از جمله نفيس‌ترين قالي كرمان نيز در ساختمان‎ ‎سناي آمريكا است كه حدود 100 سال پيش به وسيله يكي از هنرمندان كرماني به‏‎ ‎متراژ 400 متر بافته و با مشكلات عديده‌اي از طريق دريا به اين كشور‏‎ ‎فرستاده شده است‎.

‎حضور بزرگاني چون محمدارجمند كرماني معروف به سلطان فرش جهان در عرصه‎ ‎اين هنر موجب تحولي شگرف شد و قالي‌هاي بافت او هنوز در كاخ‌هاي مختلف‎ ‎وجود دارد و از ويژ‌گي‌هاي ديگر فرش كرمان، نقش‌‌گويي و نقش‌خواني آهنگين‎ ‎و همراه با صداي خوش جوابگويي است‎.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا